odsniezanie dachow plaskich

Dachy płaskie po wielu latach stania w cieniu znów wróciły do łask. Jest to rozwiązanie coraz chętniej stosowane w nowoczesnym budownictwie. Niezmiennie od lat dachy płaskie stanowią najlepsze rozwiązanie w przypadku budynków wielkopowierzchniowych takich jak hale produkcyjne czy magazyny. Poza niezwykle ważnym aspektem hydroizolacyjnym, na który należy zwrócić uwagę decydując się na zastosowanie dachu płaskiego, bardzo ważne jest aby już na etapie montażu zastanowić się nad systemem odśnieżania takiego dachu zimą.

System odśnieżający do dachu

Zalegająca na dachu pokrywa śnieżna wywiera ogromny ciężar na konstrukcję dachu. Jest to częsty powód uszkodzeń dachu i konieczności jego kosztownego remontu. Na przeciw wychodzą nam nowatorskie systemy odśnieżania dachów płaskich. Tradycyjne odśnieżanie, czy to łopatami czy spalinowymi odśnieżarkami wiąże się niestety z koniecznością wchodzenia na dach, jest rozwiązaniem czasochłonnym, niosącym za sobą ryzyko mechanicznego uszkodzenia pokrycia dachowego i wymaga od nas nieustannego monitorowania grubości pokrywy śnieżnej na dachu. Doskonałym rozwiązaniem staje się zamontowanie elektrycznego systemu odśnieżającego, przeciwoblodzeniowego.

Jak taki system odśnieżający dach działa?

Mechanizm odśnieżający załącza się w momencie, kiedy specjalny czujnik wychwyci spadek temperatury oraz wilgoć. Błyskawiczne działanie całkowicie zapobiega powstawaniu oblodzenia i zaleganiu śniegu. System działania oraz sam montaż tego rozwiązanie jest bardzo zbliżony do montażu i działania ogrzewania podłogowego. Istotną różnicą jest tylko fakt stosowania go na zewnątrz budynku. Jak przebiega montaż takiego systemu? To bardzo proste. System odśnieżający składa się z kabli lub mat oraz termostatów sterujących tym ogrzewaniem. Należy rozłożyć je na dokładnie całej powierzchni dachu oraz w rurach spustowych i rynnach a następnie dokonać podłączenia do sieci. Stosowanie takiego systemu wymaga mocy od 200 do 400W/m2. Zarówno przewody jak i maty są wykonane z tworzyw w pełni odpornych na wysokie i niskie temperatury oraz oddziaływanie promieni UV. Szacuje się, że w naszej szerokości geograficznej obecnie spadek temperatury i występowanie opadów śniegu przypada na około 25-30 dni w roku. Przybliżony roczny koszt funkcjonowania systemu odśnieżania to mniej więcej 300zł.

Zważywszy na niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą intensywny opad śniegu, w szczególności mokrego śniegu i konieczność nieustannego monitorowania konieczności odśnieżania aż w końcu wielogodzinne i uciążliwe odśnieżanie dachu, roczny koszt jest na prawdę niewielki. Warto więc zastanowić się nad zastosowaniem rozwiązania jakim jest nowoczesny system odśnieżania by móc cieszyć się pięknem zimy z wygodnego, domowego fotela.