dachy płaskie przemysłowe

Dachy płaskie to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Nie są jeszcze powszechne, bo poziom wiedzy na ich temat jest niski, ale ze względu na liczne zalety, z pewnością się to zmieni. Odpowiednia edukacja w zakresie korzyści, przekona nawet największych przeciwników.

Dachy płaskie na obiektach przemysłowych

Miejscami, w których dach płaski wykorzystywany najczęściej, są budynki przemysłowe i powierzchnie handlowe. Są one popularne, gdyż pomagają zaoszczędzić miejsce i nie tworzą pustych przestrzeni, które trzeba ogrzać zimą, a w miesiącach letnich ochłodzić. Dzięki dachom płaskim oszczędza się prąd, a także redukuje się koszty ogrzewania. Dodatkowo, zyskuje się też wolną powierzchnię, którą można wykorzystać jako teren zielony dla pracowników lub jako miejsce, gdzie przechowuje się nadwyżki materiałowe. Bywa wykorzystywany również jako parking dla pracowników lub klientów danej firmy. Jest to dobre rozwiązanie tam, gdzie nie ma miejsca na wykonanie parkingu lub terenów zielonych. Dach płaski pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni i stworzenie miejsca dobrego nie tylko dla klientów, ale i dla pracowników.

domy dachy plaskie

Dachy płaskie na domach czy blokach

Choć dachy płaskie bywały postrzegane jako rozwiązanie przemysłowe, to ze względów oszczędnościowych, coraz częściej wybierany jest jako pokrycie do domów jednorodzinnych oraz do bloków. Również w tym przypadku, przestrzeń na dachu jest specjalnie zagospodarowana. Właściciele budynków decydują się na stworzenie ogrodu lub tarasu czy też miejsca przeznaczonego do celów rekreacyjnych i rozrywkowych. To świetna alternatywa dla źle zorganizowanych terenów osiedlowych, gdzie nie ma zieleni, a wydzielone miejsca nie zawsze są bezpieczne. Deweloperzy, chcąc podnieść atrakcyjność budynku decydują się na tworzenie zielonych dachów.

W domach jednorodzinnych, taras na dachu pozwala na więcej prywatności. Nie trzeba oddzielać się wysokim ogrodzeniem, by miejsce wypoczynku było niedostępne dla postronnych obserwatorów, co z pewnością podnosi komfort użytkowania całego domu. Dlatego też wybierając dach płaski tworzy się spokojny azyl, którego często brakuje.

Dach płaski sprawdza się nie tylko w budynkach przemysłowych. Są coraz popularniejsze w domach jednorodzinnych czy blokach. Dzięki nim zyskuje się dodatkową przestrzeń, co w ciasnych centrach miasta, jest szczególnie ważne. Dodatkową zaletą są też redukcja kosztów ogrzewania czy poboru energii elektrycznej. Budując dom warto więc rozważyć i taką opcję.