ocieplenie dachu plaskiego

Poprawnie wykonane ocieplenie dachu płaskiego wpływa na to, czy i po jakim czasie inwestycja w to rozwiązanie się zwróci. Dlatego warto wybrać lepszej jakości materiały, by dach szybciej przynosił oszczędności.

Dwa sposoby izolacji dachu płaskiego

Izolację dachu płaskiego można zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich wykorzystuje się w przypadku dachu odwróconego lub poprzez układanie na dachu styropianowe płyty izolacyjne, które są przykrywane papą termozgrzewalną. Należy podkreślić, że ta pierwsza metoda może być zastosowana jedynie wówczas, gdy zapewniona jest właściwa nośność dachu ponieważ izolacja cieplna wymaga poprawnego dociśnięcia warstwą żwiru albo płytami chodnikowymi. Zdecydowanie łatwiej jest wykonać przykrycie z tradycyjnego układu warstw. Jest to możliwe dzięki przyklejeniu do podłoża ocieplenia z twardych płyt styropianowych. W tym przypadku układa się dwuwarstwową izolację przeciwwodną z papy termozgrzewalnej. Dodatkowo należy pamiętać o tym, by przy krawędzi dachu należy zamocować odpowiednie deski, które będą osłaniać izolację (powinny być o 1 cm mniejsze niż zastosowane ocieplenie). Brzegi papy należy natomiast wywinąć na konstrukcję krawędziową. Zabezpiecza się to dodatkową listwą lub gwoździami.

Materiały do ocieplenia

Stropodach można ocieplić zarówno przy pomocy tradycyjnego styropianu jak i przy użyciu styropianu, który jest fabrycznie połączony z papą nawierzchniową (styropapa). Jest to mata z ponacinanego styropianu, która jest złączona z papą podkładową. Dodatkowo, do ocieplenia można wykorzystać też wełnę mineralną oraz polistyren XPS (jest on narażony na negatywne oddziaływanie nie tylko promieniowania UV, ale również niektórych chemikaliów). W ociepleniach stosuje się też płyty PIR. Izolacja może być wykonana także z piany poliuretanowej. Na tej izolacji nie trzeba kłaść papy. Ważne jest jednak, by zastosować tutaj właściwą ochronę promieniowania UV. Dlatego też, po jej położeniu konieczne jest położenie elastycznej farby silikonowej albo pokryty izolacją polimocznikową.

Dlaczego ważne?

Poprawne dobranie materiały izolacji sprawia, że dom jest bardziej energooszczędny. Zdecydowanie łatwiej go ogrzać, a tym samym mniej pieniędzy potrzeba na to, by zakupić ogrzewanie.

W zależności od typu dachu oraz posiadanych zasobów finansowych, dach płaski może generować więcej oszczędności. Jeśli izolacja zostanie wykonana w sposób poprawny, wówczas straty ciepła, a tym samym koszty ogrzewania będą mniejsze. Ważna jest tutaj konstrukcja i sposób jej wykonania.