hydroizolacja dachów membranami płynnymi

Dachy płaskie jako jedno z rozwiązań stosowanych przy budowie domu na stałe wróciło do łask. Współczesne domy budowane są w nowoczesnym stylu stawiając na proste kształty budynku, możliwość wykorzystania do maksimum jego powierzchni użytkowej oraz estetyczny wygląd. Ze względu na konstrukcję takiego dachu, odpowiednie zabezpieczenie go przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi jest kwestią kluczową.

Membrany płynne skutecznym rozwiązaniem do hydroizolacji

Wysokie temperatury na przemian z mrozami, promieniowanie UV, śnieg i zalegająca woda, wszystko to bezpośrednio wypływa na wytrzymałość i funkcjonalność dachu i samego budynku. Dlatego decydując się na stropodach należy przyłożyć dużą wagę do odpowiedniej i właściwej hydroizolacji. Najczęściej dotąd stosowaną izolacją dachu płaskiego była papa bitumiczna. Niestety, na przestrzeni lat wyszły na jaw jej liczne wady i problemy. Konieczność częstej konserwacji papy, jej podatność na spękania oraz powstawanie widocznych spoiw. Papa bitumiczna jest także materiałem który ” nie oddycha” przez co budynek jest zdecydowanie bardziej narażony na zbieranie się pary wodnej i wilgoci a w efekcie na powstawanie grzybów i pleśni. Wadliwość tego materiału zmusiła więc producentów materiałów hydroizolacyjnych do szukania nowoczesnych rozwiązań.

Świetnym rozwiązaniem okazały się być płynne membrany wykonane z żywicy poliuretanowej. Hydroizolacja dachu płaskiego membranami płynnymi jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem niosącym za sobą same plusy. Niewątpliwą zaletą stosowania tego typu izolatora jest sama jej konsystencja. Membrana płynna to środek bardzo prosty w użyciu. Aplikuje się go przy użyciu wałka, pędzla bądź natryskowo, dzięki czemu możemy dotrzeć nim w najmniejsze i najtrudniejsze zakamarki dachu.

hydroizolacje dachów

Czym właściwie są membrany płynne?

Membrana płynna jest materiałem w pełni wodoszczelnym, odpornym na zniszczenia mechaniczne, zmienność temperatur i promieniowanie UV. Jest to materiał, który w przeciwieństwie do swojego poprzednika jakim była papa bitumiczna, właściwie nie obciąża dachu, co jest niezwykle ważne w szczególności w przypadku dachów wielkopowierzchniowych. Decydując się na membrany płynne jako materiał izolacyjny dachu płaskiego należy pamiętać o stosowaniu materiałów sprawdzonych firm, postępowaniu zgodnie ze sztuką budowlaną i zaleceniami producenta. Aby dach służył nam przez długie lata bez konieczności jego szybkiej renowacji, należy bardzo rzetelnie podejść do tematu jego izolacji oraz powierzyć to zadanie tylko profesjonalnej firmie z doświadczeniem.