dachy plaskie - wady i zalety

Dach płaski to rozwiązanie, które chętnie jest wybierane zarówno do domów jednorodzinnych, jak i do budynków przemysłowych. Choć warto w niego inwestować, to należy mieć świadomość wad, które się tutaj pojawiają.

Więcej zalet

Zaletą dachu płaskiego jest możliwość stworzenia na nich okien dachowych lub świetlików, które pozwolą na doświetlenie wnętrza. W ten sposób pomieszczenia mają więcej światła naturalnego, co tworzy korzystną atmosferę.

Na dachu płaskim można urządzić też taras czy ogród, co jest szczególnie ważne w miejscach, gdzie nie ma możliwości wydzielenia przestrzeni na ogród (np. w blokach czy ciasnych i niewielkich osiedlach mieszkaniowych).

Dach płaski jest odporny na działanie silnego wiatru, nie ulega zniszczeniu, a jednocześnie zapewnia mniejsze straty ciepła, jeśli jest dobrze ocieplony.

Kilka wad

Jedną z wad dachu płaskiego jest konieczność jego systematycznego odśnieżania. Jeśli nie ma się systemu do odśnieżania, w zimie regularnie trzeba usuwać śnieg z dachu. Tylko w ten sposób zapewni się bezpieczeństwo całej konstrukcji. Jeśli będzie ona obciążana dodatkowym balastem może pojawić się ryzyko zawalenia.

Istotną wadą jest także cena dachu płaskiego. Choć do jego budowy wykorzystuje się mniej materiałów (nie ma więźby czy też niższe są koszty pokrycia blachodachówką), koszt dachu płaskiego jest wyższy ze względu na zwiększone zastosowanie wysokiej jakości izolacji lub rozwiązania problemu odpływu wody deszczowej, by cała konstrukcja była bezpieczna i by nie przeciekała. Problematyczne jest również to, że na dachu płaskim nie ma miejsca na poddasze. Nie ma też urokliwych skosów, co nie każdemu odpowiada.

Przed decyzją sprawdź

Z racji tego, że dachy płaskie nie sprawdzają się w każdym rodzaju budynków, warto przed podjęciem ostatecznej decyzji skonsultować się ze specjalistą. Doradca z firmy zajmującej się budową dachów płaskich doradzi najlepsze rozwiązanie, wskaże materiały, z których dach musi być wykonany, a przede wszystkim zapozna z kosztorysem. W ten sposób można będzie ocenić czy jest to rozwiązanie korzystne dla danej osoby i czy opłaca się podejmować takie inwestycje. Jednocześnie oceni się ryzyko wystąpienia problemów czy awarii. Po przeprowadzeniu wstępnej konsultacji i analizy można zdecydować czy chce się instalować u siebie dach płaski.

Niezależnie od wad, warto rozważyć instalację dachu płaskiego ze względu na oszczędności. Choć sama budowa dachu płaskiego jest kosztowna, to jeśli wykona się go poprawnie, ryzyko problemów będzie mniejsze, a oszczędności zauważalne będą już po kilku sezonach grzewczych.